Chełm
WAI3
-
serwis mobilny
-
dodaj do ulubionych
-
mapa serwisu
Chełm
Chełm
BIP
CWW

Nowości

28.09.2017

Obchody 78. rocznicy bitwy oddziałów KOP z sowietami po Wytycznem - 3.10.2017r.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie po raz kolejny organizuje uroczyste obchody bitwy pod Wytycznem. Uroczystości zostały objęte honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych RP, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Wojewody Lubelskiego.

W dniach 30 września - 1 października 1939 roku oddziały Zgrupowania Korpusu Ochrony Pogranicza gen. Wilhelma Orlik-Rückemanna  stoczyły pod Wytycznem krwawą bitwę z oddziałami sowieckimi.

Sowieci, po oderwniu i rozproszeniu się głównych sił polskich, w bestialski sposób na miejscu wymordowali rannych i kilkunastu wziętych do niewoli żołnierzy KOP. Około 300 wziętych do niewoli żołnierzy polskich popędzono na wschód i zamordowano w nieznanym do dziś miejscu.

Ciała wiiększości poległych i pomordowanych zostały pochowane na cmentarzu  we Włodawie, w Wytycznie na cmentarzu wojskowym znajdują się zaś ich symboliczne groby, a obok usytuoawny jest kopiec - pomnik. Od początków  III RP pod tym pomnikiem w rocznicę bitwy organizowane są oficjalne  obchody poswięcone pamięci żołnierzy KOP poległych i pomordowanych w tej bitwie - jednej z największych z okresu walk z najeźdźcą sowieckim w 1939 roku.

W 2014 roku, z okazji 75. rocznicy bitwy, pomnik, cmentarz i najbliższe otoczenie zyskały nowy kształt i oprawę.

Uroczystości  rozpoczną się o godz. 12,00.

Pełny program w załączniku.

Zdjęcia z obchodów w 2016 roku  - NOSG.

  • gen. Wilhelm Orlik-Rückemann
    gen. Wilhelm Orlik-Rückemann
Bookmark and Share
Drukuj
pdf
Poleć stronę
Wstecz
Zapoznaj się z ofertą edukacyjną naszego ośrodka
Oferta dostępna na stronach LSCDN